Podłogi z kamienia naturalnego to ciekawy wybór dla domów na całym świecie. Szczególnie popularne są w krajach, gdzie panuje gorący klimat. Chłodna temperatura kamienia jest nie tylko idealna do przebywania podczas wysokich temperatur, ale także zapewnia poczucie luksusu, które trudno znaleźć w innych materiałach. Ponadto jest przyjazny dla środowiska, ponieważ jest wydobywany z ziemi w różnych miejscach na całym świecie, a dzisiejszy wybór oferuje fantastyczne warianty kolorów i jakości. Jaki rodzaj kamienia najbardziej przemawia do Ciebie?
Spis treści:
Rodzaje podłóg z kamienia naturalnego
Główne rodzaje podłóg z kamienia naturalnego to:
Trawertyn – kamień używany od wieków
Był używany od wieków i nadal można go zobaczyć w Koloseum w Rzymie. Można go pomylić z marmurem lub wapieniem, chociaż tak nie jest.

Trawertyn to skała osadowa złożona z kalcytu i jako taka jest nieco bardziej miękka niż jej wapienni krewniacy. Prawie niemożliwe jest utrzymanie połysku, ale gdy już osiada w swoim rodzimym, matowym wykończeniu, niewiele materiałów zapewnia ciepło, które daje trawertyn.
Wady i zaledy trawertynu
Zalety: Dzika różnorodność wzorów i kolorów, miękkość pod stopami, dobra do miejsc o dużym natężeniu ruchu, łatwa do wymiany, łatwo toleruje wahania pogody.
Wady: ma tendencję do rysowania i plamienia, jest to kamień porowaty – warto go uszczelnić.
Granit – najtwardszy kamień naturalny
Jest oceniany jako najtwardszy kamień naturalny. Powstaje przez miliony lat w wyniku krystalizacji magmy pod wpływem intensywnego ciepła i ciśnienia pod powierzchnią ziemi. Kompresja tworzy jasną skałę z ziarnami dostatecznie dużymi, aby były widoczne gołym okiem. Każdy egzemplarz jest wyjątkowy.
To topy utrzymujące połysk lub odpychające wodę. Z drugiej strony połysk i twardość sprawiają, że pomimo jej piękna jest to bezlitosna powierzchnia.
Wady i zalety granitu

Zalety: Piękne kolory, bardzo wytrzymałe, trudne do uszkodzenia, mogą być używane wewnątrz i na zewnątrz.
Wady: może wydawać się raczej zimny, może być poplamiony oliwą z oliwek lub olejem roślinnym, dlatego należy unikać wycieków kuchennych.
Marmur – klasyk i elegancja
Jest tworzony z wapienia lub dolomitu, który z czasem uformował się pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, zamieniając go w strukturę krystaliczną.

W dawnych czasach królowie i członkowie rodziny królewskiej żądali marmurowych podłóg. Dziś marmurowe podłogi są dostępne dla każdego, kto pragnie klasycznej elegancji.
Jest twardszy i bardziej odporny niż trawertyn, ale wymaga dodatkowej uwagi. Marmur korzysta z profesjonalnego uszczelnienia i lepiej pozostawić go z wyostrzonym wykończeniem (co oznacza, że powierzchnia kamienia została oszlifowana do gładkiej, płaskiej, spójnej powierzchni).
Wady i zalety marmuru
Zalety: Piękne wzory i kolory, bardzo wytrzymałe.
Wady: Wchłania wodę, więc uważaj na zewnątrz. Podatny na plamy i zarysowania.
Piaskowiec – najczęstszy materiał rzeźbiarski
Jest jak wapień, ponieważ jest skałą osadową utworzoną przez nagromadzenie piasku, gliny i innych materiałów organicznych, tworząc bardziej miękki, bardziej porowaty kamień.

Dzikie wariacje kolorystyczne innych kamieni nie są tak powszechne w przypadku piaskowca, więc łatwiej jest znaleźć spójne odcienie ziemi w tym materiale. To powiedziawszy, może wykazywać fascynujące pasma kolorów, niektóre nawet przypominające drewno.
Wady i zalety piaskowca
Zalety: Niezwykle wytrzymały, trwały, doskonały zarówno do pomieszczeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych, połamane płytki można łatwo wymienić.
Wady: Minimalne opcje kolorów, mogą być ścierane przez piasek i materiały ścierne, śliskie, gdy są mokre, mogą łatwo zarysować – możesz chcieć uszczelnić tę płytkę.
Łupek – naturalny kamień antypoślizgowy
To kamień osadowy złożony z łupków i kwarcu, który w naturalny sposób tworzy cienkie poziome warstwy, które rozpadają się na cienkie arkusze.

Jest to pożądany rodzaj podłogi kamiennej ze względu na jej rustykalny i bardziej zrelaksowany charakter. Jest ulubionym rozwiązaniem do zastosowań w układaniu płytek i nawierzchni na zewnątrz. Jego teksturowana powierzchnia sprawia, że doskonale nadaje się do miejsc takich jak tarasy basenów, kuchnie lub wejścia, gdzie woda może stwarzać zagrożenie poślizgiem.
Gęstość danego łupka jest bezpośrednio związana z jego kosztem. Im jest gęstszy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że się łuszczy i rozpadnie.
Wady i zalety łupka
Zalety: Zwykle jest ciemno; bardzo sprężysty, trwały, wysokiej jakości łupek jest w naturalny sposób antypoślizgowy i odporny na plamy.
Wady: może pękać lub odpryskiwać pod wpływem silnego uderzenia, zalecany do instalacji przez profesjonalistę (pamiętaj, aby uwzględnić instalację w ostatecznym koszcie).
Podsumowanie

Uważamy, że kamienna podłoga to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie niepowtarzalny styl i kamienny klimat. Niezależnie od tego, czy są używane wewnątrz, czy na zewnątrz, ich piękno i długotrwała jakość dodają wartości do domu, a możliwości projektowania są praktycznie nieograniczone.
Zakup materiału na zapas
PORADA: Zamawiając płytki kamienne, pamiętaj, aby zamówić wystarczającą ilość materiału na cały projekt, plus dodatkową ilość. Kamień naturalny różni się drastycznie w zależności od partii i chcesz mieć pewność, że wszystkie zamówione płytki są jak najlepiej dopasowane pod względem koloru i wzoru (np. Żył). Dodatkowa płytka przyda się, jeśli będziesz musiał dokonać jakichkolwiek napraw w przyszłości.