Niepowtarzalne podłogi z kamienia naturalnego

Niepowtarzalne podłogi z kamienia naturalnego

Podłogi z kamienia naturalnego to ciekawy wybór dla domów na całym świecie. Szczególnie popularne są w krajach, gdzie panuje gorący klimat. Chłodna temperatura kamienia jest nie tylko idealna do przebywania podczas wysokich temperatur, ale także zapewnia poczucie luksusu, które trudno znaleźć w innych materiałach. Ponadto jest przyjazny dla środowiska, ponieważ jest wydobywany z ziemi w różnych miejscach na całym świecie, a dzisiejszy wybór oferuje fantastyczne warianty kolorów i jakości. Jaki rodzaj kamienia najbardziej przemawia do Ciebie?

Rodzaje podłóg z kamienia naturalnego

Główne rodzaje podłóg z kamienia naturalnego to:

Trawertyn – kamień używany od wieków

Był używany od wieków i nadal można go zobaczyć w Koloseum w Rzymie. Można go pomylić z marmurem lub wapieniem, chociaż tak nie jest.

Trawertyn kamień naturalny

Trawertyn to skała osadowa złożona z kalcytu i jako taka jest nieco bardziej miękka niż jej wapienni krewniacy. Prawie niemożliwe jest utrzymanie połysku, ale gdy już osiada w swoim rodzimym, matowym wykończeniu, niewiele materiałów zapewnia ciepło, które daje trawertyn.

Wady i zaledy trawertynu

Zalety: Dzika różnorodność wzorów i kolorów, miękkość pod stopami, dobra do miejsc o dużym natężeniu ruchu, łatwa do wymiany, łatwo toleruje wahania pogody.
Wady: ma tendencję do rysowania i plamienia, jest to kamień porowaty – warto go uszczelnić.

Granit – najtwardszy kamień naturalny

Jest oceniany jako najtwardszy kamień naturalny. Powstaje przez miliony lat w wyniku krystalizacji magmy pod wpływem intensywnego ciepła i ciśnienia pod powierzchnią ziemi. Kompresja tworzy jasną skałę z ziarnami dostatecznie dużymi, aby były widoczne gołym okiem. Każdy egzemplarz jest wyjątkowy.

To topy utrzymujące połysk lub odpychające wodę. Z drugiej strony połysk i twardość sprawiają, że pomimo jej piękna jest to bezlitosna powierzchnia.

Wady i zalety granitu

Granit kamień naturalny

Zalety: Piękne kolory, bardzo wytrzymałe, trudne do uszkodzenia, mogą być używane wewnątrz i na zewnątrz.
Wady: może wydawać się raczej zimny, może być poplamiony oliwą z oliwek lub olejem roślinnym, dlatego należy unikać wycieków kuchennych.

Marmur – klasyk i elegancja

Jest tworzony z wapienia lub dolomitu, który z czasem uformował się pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, zamieniając go w strukturę krystaliczną.

Marmur kamień naturalny

W dawnych czasach królowie i członkowie rodziny królewskiej żądali marmurowych podłóg. Dziś marmurowe podłogi są dostępne dla każdego, kto pragnie klasycznej elegancji.

Jest twardszy i bardziej odporny niż trawertyn, ale wymaga dodatkowej uwagi. Marmur korzysta z profesjonalnego uszczelnienia i lepiej pozostawić go z wyostrzonym wykończeniem (co oznacza, że ​​powierzchnia kamienia została oszlifowana do gładkiej, płaskiej, spójnej powierzchni). 

Wady i zalety marmuru

Zalety: Piękne wzory i kolory, bardzo wytrzymałe.
Wady: Wchłania wodę, więc uważaj na zewnątrz. Podatny na plamy i zarysowania. 

Piaskowiec – najczęstszy materiał rzeźbiarski

Jest jak wapień, ponieważ jest skałą osadową utworzoną przez nagromadzenie piasku, gliny i innych materiałów organicznych, tworząc bardziej miękki, bardziej porowaty kamień.

Piaskowiec kamień naturalny

Dzikie wariacje kolorystyczne innych kamieni nie są tak powszechne w przypadku piaskowca, więc łatwiej jest znaleźć spójne odcienie ziemi w tym materiale. To powiedziawszy, może wykazywać fascynujące pasma kolorów, niektóre nawet przypominające drewno.

Wady i zalety piaskowca

Zalety: Niezwykle wytrzymały, trwały, doskonały zarówno do pomieszczeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych, połamane płytki można łatwo wymienić.
Wady: Minimalne opcje kolorów, mogą być ścierane przez piasek i materiały ścierne, śliskie, gdy są mokre, mogą łatwo zarysować – możesz chcieć uszczelnić tę płytkę.

Łupek – naturalny kamień antypoślizgowy

To kamień osadowy złożony z łupków i kwarcu, który w naturalny sposób tworzy cienkie poziome warstwy, które rozpadają się na cienkie arkusze.

Łupek kamień naturalny

Jest to pożądany rodzaj podłogi kamiennej ze względu na jej rustykalny i bardziej zrelaksowany charakter. Jest ulubionym rozwiązaniem do zastosowań w układaniu płytek i nawierzchni na zewnątrz. Jego teksturowana powierzchnia sprawia, że ​​doskonale nadaje się do miejsc takich jak tarasy basenów, kuchnie lub wejścia, gdzie woda może stwarzać zagrożenie poślizgiem.

Gęstość danego łupka jest bezpośrednio związana z jego kosztem. Im jest gęstszy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że się łuszczy i rozpadnie.

Wady i zalety łupka

Zalety: Zwykle jest ciemno; bardzo sprężysty, trwały, wysokiej jakości łupek jest w naturalny sposób antypoślizgowy i odporny na plamy.
Wady: może pękać lub odpryskiwać pod wpływem silnego uderzenia, zalecany do instalacji przez profesjonalistę (pamiętaj, aby uwzględnić instalację w ostatecznym koszcie). 

Podsumowanie

Patio z kamienną podłogą i taras przy basenie
Patio z kamienną podłogą i taras przy basenie w projekcie przebudowy zabytkowego domu

Uważamy, że kamienna podłoga to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie niepowtarzalny styl i kamienny klimat. Niezależnie od tego, czy są używane wewnątrz, czy na zewnątrz, ich piękno i długotrwała jakość dodają wartości do domu, a możliwości projektowania są praktycznie nieograniczone.

Zakup materiału na zapas

PORADA: Zamawiając płytki kamienne, pamiętaj, aby zamówić wystarczającą ilość materiału na cały projekt, plus dodatkową ilość. Kamień naturalny różni się drastycznie w zależności od partii i chcesz mieć pewność, że wszystkie zamówione płytki są jak najlepiej dopasowane pod względem koloru i wzoru (np. Żył). Dodatkowa płytka przyda się, jeśli będziesz musiał dokonać jakichkolwiek napraw w przyszłości.