Panele na podczerwień jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie

Panele na podczerwień jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie

Montaż i zakup instalacji grzewczych wiąże się nieraz z wysokimi kosztami. Klienci budujący swoje domy czy też ci, którzy instalacje grzewcze planują wymieniać, szukają jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Jakie zatem technologie zastosować aby zminimalizować koszty zakupu i eksploatacji urządzeń grzewczych?

Ogrzewanie podczerwienią – inwestycja na lata

Musimy wiedzieć, że instalacje tego rodzaju to inwestycja, a więc warto się zastanowić nad wybraniem odpowiedniej technologii, która w pełni zaspokoi nasze oczekiwania oraz współgra z projektem pomieszczeń czy domów.

Bezstratna emisja energii cieplnej z wykorzystaniem paneli na podczerwień

Bardzo korzystnie jest zwrócić uwagę na panele na podczerwień. Jak sama nazwa wskazuje, system działania opiera się o wykorzystanie promieniowania podczerwieni. W rezultacie, stosując takie rozwiązanie, emisja energii cieplnej jest niemal bezstratna. Grzejniki na podczerwień nie wymagają obsługi ani skomplikowanej instalacji. To w porównaniu z innymi rozwiązaniami grzewczymi, wyjście nadzwyczaj oszczędnościowe, gdyż odchodzą nam wszelkie prace konserwacyjne, przeglądy i ciągłe doglądanie całej machiny.

Bezpieczne i wydajne rozwiązanie

Panele na podczerwień to rozwiązanie bezpieczne w użytkowaniu, wymagające jedynie odpowiedniego ustawienia temperatury, która będzie panować w pomieszczeniach. Poza tym są bardzo wydajne, a koszt ich nie jest wysoki.

Rozwiązanie przyjazne dla zdrowia

Panele na podczerwień są przyjazne dla naszego zdrowia chociażby z tego względu, iż dzięki uzyskiwanej równomiernej temperaturze, a taką właśnie osiągamy stosując te grzejniki, w mieszkaniu czy domu minimalizujemy ryzyko pojawienia się pleśni czy grzybów. Ponadto, nie od dziś wiadomo, że odpowiednia temperatura i cyrkulacja powietrza, zapobiega chorobom śluzówek.

Zasada działania

Zasada działania panelowych płyt grzewczych, opiera się na wyssaniu ciepła w promieniowaniu podczerwonym. Dochodzi do jego emisji i ciepło przenika ściany, sufit, podłogę, przedmioty. Natomiast my mamy swój ustalony komfort termiczny.

Sprawdzone rozwiązanie na całym świecie

Rozwiązania tego typu zostały zastosowane i sprawdzone m.in. w kontenerach mieszkalnych na Antarktydzie, w przestrzeni kosmicznej, jak i w stacjach krążących wokół orbity. To miejsca gdzie pobór mocy jest bardzo istotny a panele na podczerwień pod tym względem są bardzo ekonomiczne.

Budowa tego typu urządzeń grzewczych

Urządzenia zbudowane są z włókien węglowych, które są elementami grzewczymi wykonanymi w nanotechnologii. Bezstratność panelowych płyt grzewczych polega na tym, że urządzenia pobraną energię elektryczną zamieniają na energię cieplną praktycznie w 100%. Pokryte są specjalną powłoką zewnętrzną, która umożliwia maksymalne wysyłanie energii cieplnej w podczerwieni, o długości fali w zakresie od 7 do 10 µm.

Zobacz również: Kolektory słoneczne – rodzaje, działanie, budowa, montaż

Prozdrowotny wpływ

Do wspomnianych korzyści zdrowotnych dla mieszkańców pomieszczeń z instalacjami grzewczymi wykorzystującymi system paneli na podczerwień, należy dodać, że ciepło przez nie emitowane ma działanie zdrowotne na organizm ludzki, szczególnie u ludzi starszych, dzieci i noworodków,

System ogrzewania na podczerwień pozytywnie i zapobiegawczo wpływa na wiele schorzeń związanych m.in. z aparatem słuchu, reumatyzmem, chorobami skóry i mięśni, ma wpływ na rwę kulszową, wysokie ciśnienie krwi, stres, zmęczenie, ból głowy, artretyzm, bezsenność, no i częste przeziębienia, które występują nasilone zazwyczaj na przełomie jesieni i zimy oraz w okresie wiosennym.

Dobry wybór dla alergików

Trzeba też dodać, że ogrzewanie promieniami podczerwieni nie powoduje przemieszczania się powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych. To z kolei atut dla osób ze schorzeniami dróg oddechowych i alergików.

Oszczędności

Niski pobór energii i duża moc cieplna powodują, że rozwiązania w zakresie ogrzewania pomieszczeń z zastosowaniem paneli na podczerwień są bardziej ekonomiczne niż tradycyjne sposoby ogrzewania. Oszczędności kosztów jakie powstają w tym systemie, sięgają nawet 30% w sezonie grzewczym, a sezonach przejściowych do około 60%!