Coraz większą uwagę przykładamy do wyglądu naszego otoczenia. Inwestujemy w architekturę ogrodową, dbamy o rośliny wokół domu oraz inwestujemy w nawierzchnię okalającą dom. Dobra nawierzchnia zapewnia bezpieczeństwo i posiada pewne walory estetyczne. Te warunki z pewnością spełnia kostka brukowa. W tym artykule odpowiemy jak dobrać kostkę brukową do elewacji, jak i samego budynku.
Spis treści:
Dobieramy kostkę brukową do elewacji
Wybór kostki brukowej powinien być dokonany na podstawie wyglądu naszego domostwa. Najlepiej mają właściciele budynków pomalowanych na biało. Do białego pasuje wszystko, a zatem jakąkolwiek kostkę internetową byśmy nie wybrali i tak będzie ona pasować do domostwa. Większe ograniczenia mają ci, którzy posiadają dom o bardzo jaskrawych barwach. Najlepiej wybrać kostkę o barwie zbliżonej do naszego domu.
Kostka brukowa jest przede wszystkim wygodą. Warto więc zadbać o to by szerokość chodnika prowadzącego do domu była całkiem spora. To również ułatwia użytkowanie posesji. Podjazd powinien być natomiast na tyle duży by móc na nim manewrować swoim samochodem. Dzisiaj kostka brukowa na wielu podwórkach jest normą, co można zobaczyć na własne oczy.
Jak dobierać kostkę brukową do budynku
Kostka brukowa sama w sobie jest dość wytrzymałym materiałem. Trzeba jedynie wiedzieć w jaki sposób należy układać kostkę brukową by przetrwała wiele długich lat. Dobrze ułożona kostka brukowa wspaniale się też prezentuje. Może stanowić prawdziwą wizytówkę całej posesji. Kostka brukowa jest dla każdego. Zadowoleni z niej będą zarówno ci, którzy nie mają skłonności do przesady jak też ci, którzy uwielbiają wielobarwne wzory.
Kostkę brukową możemy układać gdziekolwiek tylko chcemy. Sprawdzi się w postaci chodników, w postaci podjazdów. łatwo też wymieniać wadliwe elementy. Wystarczy nakruszoną kostkę wyjąć i zamiast niej włożyć nową. Pamiętajmy również o tym, by kostka brukowa pasowała do całej posesji, czyli przede wszystkim do elewacji naszego domu. Przy tak ogromnym wyborze palety barw dokonanie wyboru odpowiedniego odcienia nie będzie stanowiło większego problemu. Kostkę brukową należy też dobierać odpowiednio do powierzchni na jakiej ma być położona. Zupełnie innego potrzebuje nawierzchnia, na której ma się zaleźć podjazd a zupełnie czegoś innego chodnik.
Czytaj również: Czyszczenie kostki brukowej po zimie
Różnorodność kostki brukowej
Kostka brukowa wcale nie musi być nudna. Podjazd wykonany z kostki brukowej może nawet zachwycać. Na przykład wtedy gdy z kostki ułożone są fantazyjne wzory, na przykład wzory kwiatowe. Różnorodny kształt i barwy kostek brukowych sprawiają, że nawet najbardziej fantazyjne wzory można zrealizować.
Co ciekawe wielbiciele ekologi mogą w tej chwili nabyć nawet kostki ekologiczne. Jeśli zaś chodzi o wcześniej wspomniane kształty to jak była mowa nie muszą one wyglądać klasycznie. Kostki brukowe klinowe umożliwiają układanie podjazdu w kształcie półokręgu. Co najciekawsze kostki brukowe mogą imitować też zupełnie inne materiały takie jak na przykład drogi kamień.
Nowocześnie produkowane kostki brukowe powinny też posiadać specjalną warstwę impregnującą. Dzięki niej usuwanie zabrudzeń z powierzchni kostki jest zdecydowanie łatwiejsze. Specjalna warstwa impregnująca chroni też nawierzchnię przed zbyt niską temperaturą czy niekorzystnym oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Jeśli posiadamy odpowiedni projekt kostki mogą mieć różnorodną barwę.
Kostka brukowa nadaje uroku posesji
Użytkowanie posesji na, której znajduje się kostka brukowa jest zdecydowanie łatwiejsze. Zresztą to nie jedyna zaleta tego materiału. Posesja wykończona kostką brukową wygląda po prostu estetyczniej. Dodajmy do tego, że z dobrze ułożoną kostką brukową posesja może wyglądać o wiele lepiej.
Kostka ułożona byle jak na pewno nie będzie ozdobą posesji. Zwykle kostka źle położona jest wynikiem nieodpowiedniego podłoża, zwanego podbudową. W takich sytuacjach chodnik, a nawet cały podjazd w wielu miejscach może się zapaść.
Trzeba uwzględnić między innymi poziom wód gruntowych. Gdy jest wysoki podbudowa pod kostkę brukową powinna być wzmocniona. Na przygotowane podłoże układamy kostki, dość blisko siebie, pozostawiamy jednak miejsce na fugi. Materiałem wypełniającym przestrzeń pomiędzy fugami będzie drobnoziarnisty piasek. Dobre ułożenie kostki brukowej nie gwarantuje jednak trwałości chodników. Trwałość mogą zagwarantować wyłącznie kostki o naprawdę dobrej jakości. Na materiałach budowlanych nigdy z tego względu oszczędzać nie można.
Układanie kostki brukowej
Położenie kostki brukowej nie jest zbyt skomplikowane wymaga jednak pewnych nakładów pracy i robót ziemnych. Powierzchnia pod chodnikiem powinna być odpowiednio zabezpieczona przed wilgociom. Powinna być również na tyle twarda by utrzymać ciężar chodnika. Zwykle sypie się żwir bądź piasek.
Kostka brukowa na chodnikach powinna być osadzona w pewnych ramach. Tymi ramami będą krawężniki. W przypadku chodników okalających dom wystarczą krawężniki chodnikowe, gdy jednak mowa o podjeździe konieczne będzie zastosowanie krawężników drogowych. Gdy krawężniki i podbudowa pod kostkę brukową są już gotowe możemy zabrać się za jej układanie. Każdy kolejny element przykładamy do poprzedniego. Każda poszczególna kostka brukowa musi do siebie ściśle przylegać.
Układanie kostki brukowej lepiej zlecić specjalistom. Dysponują oni specjalistycznym sprzętem, za pomocą, którego ułożenie kostki brukowej na pewno zakończy się sukcesem. W razie ewentualnych uszkodzeń pojedyncze kostki brukowe można spokojnie wymieniać na nowe.
Podbudowa pod kostkę brukową
Standard życia w Polsce pomimo tego co możemy usłyszeć w mediach stale rośnie. Wystarczy spojrzeć na domy polaków. W większości nawet bardzo stare domy przeszły swoją renowację. Coraz lepiej zagospodarowana jest również przestrzeń wokół domów. Już tylko gdzieniegdzie wokół naszych domów możemy ujrzeć udeptane ścieżki.
Wokół posesji króluje kostka brukowa. Układana jest na podjazdach, na chodnikach. W zależności właśnie od tego gdzie ma zostać zastosowana powinno dokonywać się wyboru. Tam gdzie obciążenie nie jest zbyt duże powinna wystarczyć mała kostka o nieco mniejszej grubości. Układanie kostki brukowej zwykle rozpoczyna się od prac ziemnych. Tam gdzie będą chodniki wystarczy wykonać wgłębienie w ziemi na mniej więcej 20 cm. Gdy obciążenie będzie większe wgłębienie należy wykonać nawet na pół metra.
Przy przygotowaniu nawierzchni pod kostkę brukową, trzeba koniecznie zadbać o to by woda mogła być swobodnie odprowadzana. Zwykle wystarczą odpowiednie nachylenie gruntu. Gdy jednak jest to niemożliwe trzeba wykonać specjalne korytarze.