Pellet drzewny – czym jest i czy jest ekologicznym opałem?

Pellet drzewny – czym jest i czy jest ekologicznym opałem?

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Ludzie coraz bardziej świadomie zaczynają korzystać z darów, które proponuje nam „matka natura”. Mają świadomość, że wyczerpywalnych źródeł energii ubywa coraz szybciej, dlatego ich koszty z pewnością znacznie się zwiększą. Mając te wszystkie czynniki na uwadze postanowiliśmy włączyć do naszej oferty bijący rekordy popularności pellet drzewny.

Czym jest pellet drzewny?

Pellet drzewny to rodzaj biopaliwa, które produkuje się w pełni naturalnego surowca, którym jest drewno. Przez użytkowników zakwalifikowany został do najbardziej efektywnych źródeł energii. Posiada bardzo wysoka wygodę użytkowania oraz doskonałe wartości energetyczne. Jego ogromną popularność zauważa się w Europie Zachodniej, lecz coraz śmielej wkracza też do polskich domów.

Dlaczego pellet drzewny uważany jest za ekologiczny?

Wszelkie pellety, nie tylko drzewny, pozostawiają po spaleniu bardzo niewielką ilość odpadów. Szacuje się, że z każdej tonu pelletu drzewnego powstaje tylko około 4 kg popiołu (a nawet mniej!). Ponadto powstały popiół stanowi doskonały nawóz do kwiatów.

Emisja dwutlenku węgla

Badania pokazały także, że emisja dwutlenku węgla do atmosfery przy spalaniu pelletu drzewnego jest porównywalna do tej, którą drzewo potrzebuje do wzrostu.

Naturalne i efektywne źródło pozyskiwania ciepła

To wszystko sprawia, że pellet drzewny jest niezwykle przyjazny środowisku i stanowi bardzo efektywne naturalne źródło pozyskiwania ciepła.

Oszczędność dzięki pelletowi

Obliczenia wyraźnie wskazują na to, że wykorzystanie pelletu drzewnego daje możliwość uzyskania sporych oszczędności. Ich cena nie powinna wzrastać, czego nie można powiedzieć o wyczerpywalnych źródłach energii.

Podsumowanie zalet pelletu

Pellety, w tym pellet drzewny, posiadają szereg korzyści, dzięki którym zyskują coraz większą popularność:

  • popiół powstały ze spalania ponownie wykorzystać w postaci nawozu
  • są przyjazne środowisku naturalnemu
  • są wydajne
  • są wygodne w stosowaniu
  • mają bardzo dobry stosunek ceny do wydajności
  • posiadają niewielką wilgotność

W skrócie o pellecie

Pellet jest to materiał opałowy z odpadów drzewnych, między innymi z trocin, wiórek i zrębków. Jest to niewielki brykiet o kształcie kulek lub walców. Pellet ma wartość opałową tak jak drewno. Można nim ogrzewać domy jak i wykorzystywać na potrzeby przemysłowe. Zaletami pelletu jest jego wydajność, ponadto jest ekologiczny oraz odnawialny.