Systemy antywłamaniowe do domu

Systemy antywłamaniowe do domu

Obecnie wybór rozwiązań dostępnych na rynku jest ogromny. Mamy do wyboru zarówno tradycyjne systemy oparte na prostych, ale skutecznych mechanizmach, jak i zaawansowane technologicznie rozwiązania, jak np. dom inteligentny. Jak wybrać odpowiednie?

Duża rozpiętość cen

Na wstępie warto zaznaczyć, że instalacja antywłamaniowa, czyli alarmowa może kosztami wahać się od około dwóch do około dwudziestu tysięcy złotych. Jest to spora rozpiętość, więc warto zastanowić się, które elementy będą nasz dom chronić najlepiej, by uniknąć zbędnych wydatków. Lepiej także zadecydować o systemie alarmowym jeszcze przed budową domu. Wówczas będzie możliwość ukrycia okablowania pod tynkiem ścian i sufitu, aby całość wyglądała estetycznie, a zbędne kable nie zwisały ze stropów, będąc niebezpieczeństwem elektrycznym i pożarowym.

Czujniki ruchu

Czujniki magnetyczne

Najprostszym elementem stosowanym w wielu systemach alarmowych są czujniki magnetyczne. Składają się one zwykle z dwóch elementów: magnesu oraz kontraktora. W przypadku przerwania połączenia magnesu z kontraktorem, do centrali systemu wysyłany jest sygnał włączający alarm. Taki czujnik powiadomi nas skutecznie o wyważeniu drzwi lub siłowym otwarciu okna w naszym domu. Ale, jeżeli złodziej wybije szybę, by dostać się do środka, czujnik magnetyczny już się nie uruchomi. Dlatego warto także zaopatrzyć się w inny rodzaj czujnika, tzw. czujkę akustyczną. Czujka akustyczna wychwyci trzask zbitej szyby i uruchomi alarm.

Czujniki termowizyjne

Dobrym rozwiązaniem są także czujniki ruchu PIR, stosowane na bardzo szeroką skalę w budynkach użyteczności publicznej. Wbrew powszechnej opinii, nie działają one na zasadzie optycznej, ale na zasadzie termowizji, wychwytując nagłe zmiany temperatury w pomieszczeniu przy obecności włamywacza. Warto jednak zaznaczyć, że skuteczność ich działania mocno obniża się w pomieszczeniach o zmiennej temperaturze, gdzie występują dodatkowe źródła ciepła, jak kominek, piec przenośny. Na zewnątrz często oprócz czujników PIR montuje się także wiązki podczerwieni, które spełniają podobną funkcję, tj. wychwytują ruch w pobliżu.