Posadzka to jeden z ważniejszych elementów wnętrza. Dzieje się tak ponieważ oprócz wartości użytkowej, posadzka potrafi także wpłynąć na walory estetyczne wnętrza, skutecznie zmieniając jego cechy wyglądu. Najczęściej wybieranymi obecnie rodzajami posadzek są podłogi drewniane, wszelkiego rodzaju panele, a także dywany i wykładziny. Nieco rzadziej spotykamy podłogi z płytek ceramicznych, ale także i one szturmem zdobywają swoich zwolenników na rynku budowlanym.
Spis treści:
Parkiet drewniany
Najczęściej zostaje nam w spadku po poprzednich właścicielach mieszkania lub domu. Na układanie parkietu od podstaw dziś decydują się tylko nieliczni właściciele. Decydują o tym dwa podstawowe czynniki: cena i stopień trudności prac.
Trudny montaż
Drewniane klepki parkietu muszą zostać ułożone naprawdę fachowo, aby efekt był dla nas zadowalający, a betonowa warstwa podłogi odpowiednio zaizolowana. Dlatego, jeżeli już decydujemy się na parkiet tego typu warto znaleźć przede wszystkim dobrą firmę remontową, a także czuwać nad tym, jak postępują kolejne etapy prac.
Panele
Chociaż ich produkcję rozpoczęto z zamysłem stworzenia taniego substytutu drewna, dzisiaj panele odcięły się od tego zamysłu. Obecnie dostępna jest szeroka gama wzornictwa, które nie ma zupełnie nic wspólnego z imitacją drewna. Znajdujemy więc panele wzorzyste, na wysoki połysk, czasami nawet imitujące bardziej ceramikę, aniżeli drewno.
Prosty montaż
Panele mają także inną zaletę użytkową: możemy je ułożyć sami. Jedyne, czego potrzebujemy to solidny podkład pod panele, oraz pewność, że powierzchnia podłogi jest rzeczywiście dobrze wypoziomowana. Panele mają system haczyków które pasują do siebie na wcisk, więc w porównaniu do parkietu, ich ułożenie jest dużo prostsze. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na stopień ścieralności. Najlepszym wyborem będą panele AC4, klasy przemysłowej, które nie zetrą się nawet przy dużym natężeniu ruchu w naszym domu.
Płytki ceramiczne
Największą ich zaletą jest trwałość i odporność na zarysowania, natomiast największym mankamentem – przewodnictwo cieplne. Nawet przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, płytki ceramiczne nagrzewają się bardzo wolno. Ale za to, trzymają temperaturę także dłużej niż inne materiały. Są coraz bardziej popularnym wyborem także w pomieszczeniach takich jak pokój gościnny, albo pół zadaszone patio, chociaż rzadko używa się ich w sypialniach i innych pokojach funkcyjnych.