Decydując się na urządzenie domu lub mieszkania chcemy, aby nasze wnętrza miały niepowtarzalny, indywidualny styl, który wzbudzi zachwyt rodziny i odwiedzających nas gości. Dbamy o wszystkie elementy wyposażenia, ale tym, co nada pomieszczeniom wyjątkowego charakteru, są eleganckie podłogi drewniane. To ponadczasowa, zawsze modna klasyka, której nigdy nie będą w stanie zastąpić nawet najlepiej wykonane panele podłogowe z tworzyw sztucznych.
Spis treści:
Wady i zalety podłóg drewnianych
Zalety nie do podważenia
Właściwości izolacyjne
Drewno jako materiał budowlany i wykończeniowy jest cenione przede wszystkim za swoje właściwości izolacyjne. Podłogi drewniane są nie tylko miłe w dotyku dla naszych stóp, ale również zapewniają nam ciepło, szczególnie potrzebne w okresie jesiennym i zimowym.
Naturalna izolacja akustyczna
Starannie ułożone deski ochronią także wnętrza przed hałasem zewnętrznym, doskonale pochłaniając niepożądane dźwięki.
Trwałość
Jeśli wybierzemy twarde i odporne na uszkodzenia gatunki drewna, takie jak dąb, modrzew czy buk, to taka podłoga przetrwa bezawaryjnie długie lata intensywnego użytkowania. Z czasem z pewnością pojawią się na niej drobne rysy czy małe wgniecenia, ale będzie je można bardzo łatwo usunąć.
Wady, ale łatwe do zaakceptowania
Efektowne i funkcjonalne podłogi drewniane sprawdzą się w każdym domu, ale przed ich położeniem warto poznać niewielkie, ale istotne wady takiego rozwiązania. Pierwszą i najważniejszą jest niska odporność drewna na wilgoć, która w krótkim czasie może doprowadzić do jego uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia. Można temu na szczęście w pełni zapobiec, pokrywając nowo położoną podłogę kilkoma warstwami wodoodpornego, najlepiej bezbarwnego lakieru. Zabezpieczy on deski przed wodą i nada im delikatnego i szlachetnego połysku. Wybierając lakier o wysokim stopniu twardości, można także zwiększyć ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.