W budynkach murowanych montaż instalacji elektrycznej wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku budownictwa drewnianego. Aby przewody zostały zamontowane poprawnie, warto posłużyć się pomocą doświadczonego fachowca. Budownictwo drewniane to bardzo łatwopalne środowisko, dlatego należy zachować dodatkową ostrożność przy montażu puszek oraz przewodów elektrycznych. Najlepiej także zachować dokumentację montażu instalacji elektrycznej.
Spis treści:
Przemyślane ułożenie kabli
Na wstępie warto zauważyć, że o ile w budownictwie murowanym kable można poprowadzić na sztywno pod tynkiem, to budownictwo drewniane wymaga od nas już więcej zaangażowania i przemyślenia całości projektu. Kabli nie można prowadzić ani zbyt blisko powierzchni drewnianych, ani na sztywno, ponieważ drewno i boazeria są materiałami elastycznymi. Najlepiej zacząć montaż od wykonania uziomu fundamentowego.
Kolejnym etapem jest sprawdzenie, gdzie będzie w przyszłości znajdować się izolacja termiczna lub inne instalacje. Oczywiście takie strategiczne miejsca trzeba omijać, dla bezpieczeństwa. Jeżeli już ustaliliśmy przebieg domowej sieci elektrycznej, to należy pamiętać, że montowane kable powinny znaleźć się w rurce lub osłonce za każdym razem. Kable i przewody muszą także być ułożone luźno, z określonym zapasem długości, aby nie naprężały się zbytnio podczas pracy ścian budynku.
Poprawny montaż instalacji
Jeżeli chodzi o polskie normy instalacji elektrycznych, to nie ulegają one w tym przypadku większej zmianie. Należy stosować przewody miedziane o podwójnej izolacji najlepiej na podwyższone napięcie 500/750 V. Co do puszek, w przypadku budownictwa drewnianego warto wybrać te specjalistyczne, na przykład typu PDD60. Będą na pewno spełniać normy bezpieczeństwa. Przewody w puszkach należy połączyć za pomocą złączek lub specjalnych zacisków, nigdy nie skręcać mechanicznie.
Jeżeli decydujemy się przeprowadzić instalację sami, dbajmy o bezpieczeństwo. Jeżeli natomiast zatrudniamy elektryka w tym celu, upewnijmy się, że wie co robi oraz zachęćmy go do przyjścia na budowę jeszcze na wczesnym etapie, przy wykonaniu uziomu, oraz do pozostania i nadzoru do końca robót. W ten sposób będziemy mieli pewność, ze instalacja jest poprawna i działa bez zarzutu.