Zgodnie z przepisami każdy właściciel lub zarządca budynku powinien przynajmniej raz w roku sprawdzić stan techniczny jego instalacji gazowej i spalinowej oraz wentylacji. Jednak o ile ten regularny przegląd przeprowadza się zwykle w domach wielorodzinnych, inaczej jest w domkach jednorodzinnych.
Można zaryzykować argument, że częstotliwość występowania większości właścicieli domów jednorodzinnych (o ile takie kontrole były przeprowadzane) jest znacznie niższa niż ta określona prawem budowlanym. W szczególności nadzór budowlany nie może zapewnić przestrzegania prawa w tym zakresie.
Jednocześnie brak takiej kontroli może bezpośrednio zagrozić zdrowiu i życiu członków rodziny. Oczywiście dotyczy to głównie instalacji gazowych. Istnieje jednak obawa przed wybuchem gazu, co oznacza, że w większości domów jednorodzinnych należy regularnie sprawdzać szczelność.
W mniejszym stopniu dotyczy to jednak przewodu odprowadzającego spaliny z kotła grzewczego, aw mniejszym przypadku komina podłączonego do kominka. To ostatnie dotyczy również sytuacji, w których członkowie rodziny palą drewno niedokończone (wymawiane: wilgotne), a nawet grożą wybuchem dymu w kominie.
Właściciele domów jednorodzinnych rzadko lub w ogóle zlecają ich weryfikację. Wynika to głównie z dość niegrzecznego podejścia ludzi do wentylacji, która zwykle nie jest traktowana jako rodzaj wyposażenia domu.
Jednocześnie stała wymiana powietrza spędzanego przez większość czasu w domu jest niezbędna nie tylko dla naszego szczęścia, ale także dla zdrowia. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby był sprawny, a nie tylko traktować go jako źródło strat ciepła.
Sprawdzenie stanu technicznego kanałów wentylacyjnych nie jest bardzo kosztowne i warto to zrobić raz w roku. Oczywiście operację tę najlepiej wykonywać w okresach, kiedy temperatura zewnętrzna jest niska (od późnej jesieni do wczesnej wiosny), ponieważ w ciepłe dni właściwie nie ma przepływu powietrza nawet w efektywnych kanałach wentylacyjnych, co jest niestety naturalną wentylacją. funkcja.
Oczywiście taki test należy przeprowadzić przy otworach wentylacyjnych, a nawet oknach, ponieważ wyniki będą zniekształcone przy braku świeżego powietrza. ostrzeżenie! Na sprawdzenie stanu technicznego instalacji kabli w małym domu potrzeba około 300 PLN.
Spis treści:
Kontrola drożności komina, a nie działania wentylacji
Metoda konstrukcji sztuki. 62. W ust. 1 ust. 1c wyraźnie określono regularną kontrolę stanu technicznego komina (w tym wentylację), a nie kontrolę działania wentylacji całego domu lub mieszkania.
Dlatego też kominiarz sprawdza tylko, czy kanały wentylacyjne są odblokowane, czy też z jakiegoś powodu nie są zatkane, np. Przez nieostrożne zachowanie osoby trzeciej podczas budowy na dachu lub u sąsiadów. Ptaki mogą też budować w nim gniazda.
Aby naturalna wentylacja w domu działała normalnie, bardzo ważna jest oczywiście drożność rury wydechowej, czyli popularnej kratki, ponieważ może ona odprowadzać spaliny. Oczyszczanie kominów wykorzystuje anemometr (czyli specjalne urządzenie do pomiaru przepływu powietrza) do określenia siły przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym.
Czytaj również: Kominiarz w XXI wieku – jak wygląda jego praca?
Jednak nawet jeśli wynik testu jest pozytywny, nie oznacza to, że wentylacja domowa jest skuteczna. Jak wszyscy wiemy, ciąg w rurze wydechowej zależy nie tylko od warunków atmosferycznych (temperatura powietrza, prędkość i kierunek wiatru), ale także od tego, czy do pomieszczenia należy zapewnić dostateczną ilość świeżego powietrza, czyli nawiew.
Ta ostatnia zależy głównie od członków rodziny. Dzieje się tak dlatego, że jeśli dokładnie uszczelnią zimowe okno i uszczelnią zainstalowany w nim nawiewnik), to nawet jeśli sam kanał wentylacyjny jest dobry, w domu nie będzie wymiany powietrza.
Dlatego pamiętaj, aby otworzyć nawiewnik, gdy temperatura zewnętrzna w zimie nie jest już ujemna (zamknięcie nawiewnika również wpuści powietrze do domu, ale mniej). W ciepłe dni należy od czasu do czasu otwierać okna lub wietrzyć pomieszczenie. Zostawmy na tyle dużą przestrzeń pod skrzydłem drzwi, aby nawet po zamknięciu drzwi powietrze mogło swobodnie przepływać z „czystego” pomieszczenia (salon, sypialnia, pokój dziecięcy) do „brudnego” pokoju (kuchnia, Łazienka, garderoba).