Regulacja temperatury w domu

Regulacja temperatury w domu

Lato już się zaczęło, ale temperatury są dla nas jeszcze łaskawe. Dlatego, jeżeli montować system klimatyzacji w domu to teraz. Nie czekajmy aż zaskoczą nas trzydziestostopniowe upały. Oto kilka rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, zanim przystąpimy do montażu.

Optymalna temperatura w domu dzięki klimatyzatorowi

Klimatyzatory są coraz popularniejsze także w domach prywatnych, ponieważ zapewniają optymalną temperaturę powietrza dla dobrego samopoczucia, a także regulują wilgotność. Zakres temperatur, w których czujemy się najlepiej to 23-26 stopni Celsjusza. Co ciekawe, im wyższa wilgotność powietrza, tym bardziej odczuwamy upał. Najkorzystniejsza wilgotność powietrza to od 40 do 60%. System klimatyzacji zainstalowany w domu pomoże nam właśnie takie warunki utrzymać, a to przyczyni się do wzrostu naszej aktywności i lepszego funkcjonowania podczas letnich upałów.

Rodzaje klimatyzatorów

Istnieją dwie główne odmiany klimatyzatorów. Są to: klimatyzatory monoblokowe i typu split. W klimatyzatorach monoblokowych obie części, tzn kolektor powietrza i nawiew są umieszczone w tym samym urządzeniu. Jeżeli zaś chodzi o klimatyzatory typu split, to są one podzielone na jednostkę zewnętrzną, która jest kolektorem powietrza, oraz jednostkę wewnętrzną, która pełni funkcję chłodzenia powietrza.

Klimatyzatory monoblokowe mają jedną zasadniczą wadę: są dosyć głośne, ponieważ kolektor powietrza wytwarza znaczny poziom hałasu. Dlatego zazwyczaj nie zaleca się trzymania lub montowania ich w często używanych pomieszczeniach. Lepiej wówczas wybrać klimatyzator typu split, ponieważ jego głośną jednostkę zewnętrzną możemy wystawić bez problemu na zewnątrz, gdzie nie będzie nam przeszkadzać.

Stacjonarne i przenośne

Oprócz powyższych rodzajów klimatyzatorów wyróżniamy także klimatyzatory przenośne i stacjonarne, również występujące w wersji monoblokowej i split. Klimatyzatory przenośne zwykle mają wymiar małej szafki i możemy je umiejscowić w każdym pomieszczeniu. Ważne tylko, żeby przy klimatyzatorach przenośnych typu split pomieszczenie miało dostęp do okna, za które wystawimy jednostkę zewnętrzną.

Klimatyzatory stacjonarne monoblokowe najczęściej zaleca się montować w oknach lub ścianach zewnętrznych. A klimatyzatory stacjonarne typu split najczęściej umiejscawia się po obu stronach zewnętrznej ściany budynku. Najlepiej montować ten typ klimatyzatora w trakcie budowy domu. Wówczas możemy obudować ścianę po stronie wewnętrznej tak, aby jednostka wewnętrzna klimatyzatora nie rzucała się w oczy na tle pomieszczenia.