Mycie okien bez smug - domowe sposoby

Mycie okien bez smug – domowe sposoby

Na pierwszy rzut oka mycie okien może wydawać się łatwym zajęciem. Wszystko czego potrzebujesz to miska z wodą, czysta ściereczka i dobre przygotowanie. Jednak w obliczu brudu z okien może to okazać się sporym wyzwaniem. Uporczywe smugi lub trudne do usunięcia plamy na framugach drzwi lub parapetach okiennych to najczęstszy problem. Jak więc czyścisz okna z doskonałymi wynikami bez wielkiego zmęczenia? 

Dobór środka czyszczącego

Okna można skutecznie czyścić na wiele różnych sposobów za pomocą różnych środków czyszczących. Niektórzy wolą naturalne metody, takie jak ocet lub produkty organiczne, inni wolą standardowe środki chemiczne.

Mycie okien – krok po kroku

Krok 1

Mycie okien należy rozpocząć od umycia ram i parapetów. Na tym etapie preparaty należy dostosować do rodzaju stolarki okiennej – inne środki są skuteczne i bezpieczne dla drewna, inne dla stolarki plastikowej i aluminiowej. Umyte elementy należy osuszyć papierowym ręcznikiem lub czystą ściereczką.

Krok 2

Teraz czas na okna. Na tym etapie przydatna może być ściągaczka (ręczna lub elektryczna) lub specjalna myjka. Spryskaj szklaną powierzchnię gotowym preparatem lub przygotowaną przez siebie mieszanką. Zwykły ocet i woda będą działać dobrze. Wystarczy wymieszać je w stosunku 1:1. Nieprzyjemny zapach octu szybko się ulatnia, szczególnie przy otwartych oknach.

Krok 3

Po przetarciu okna użyj ściągaczki. Dzięki temu szybko zbierzesz nadmiar wody i unikniesz uporczywych smug i plam. Jeśli na szybie nadal znajduje się woda, wytrzyj ją czystą ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Czyszczenie okien w ten sposób powinno być szybkie i skuteczne.

Kiedy myć okna?

Powszechnie przyjmuje się, że warto myć okna, gdy jest słonecznie i stosunkowo ciepło. Co prawda cały brud jest w tym przypadku wyraźnie widoczny, ale na tym polega zaleta. Światło słoneczne i ciepło mogą szybciej wysychać wodę i detergenty, pozostawiając nieestetyczne smugi na szybach. Jeśli więc zależy Ci na skutecznym umyciu okien, wybierz inny termin.

Kiedy warto zatrudnić profesjonalną firmę sprzątającą?

Jest inny sposób na skuteczne mycie okien. Warto zatrudnić solidną i doświadczoną firmę sprzątającą. Ze specjalistą warto skontaktować się w następujących przypadkach:

  • Brakuje Ci czasu, chęci lub wiedzy, aby skutecznie umyć okna,
  • Masz w domu dużo szklanych okien,
  • Właśnie skończyłeś remont i za dużo sprzątałeś,
  • Kupiłeś nowe mieszkanie i chcesz wprowadzić się do czystego miejsca,
  • Wynajmujesz mieszkanie i zależy Ci na schludnym wyglądzie.

Podsumowanie

Decydując się na pomoc firmy sprzątającej można zaoszczędzić sporo czasu i liczyć na świetne efekty. Profesjonalne mycie okien to również świetne rozwiązanie dla biur, sklepów i innych firm, które nie mają czasu na samodzielne sprzątanie.