Kominiarz w XXI wieku - jak wygląda jego praca?

Kominiarz w XXI wieku – jak wygląda jego praca?

Ze względu na szybki rozwój technologii praca kominiarza nie wygląda tak, jak była 50 lat temu. Jednak jego obowiązki sprowadzają się nie tylko do niesienia szczęścia, sprzedaży cegieł i kalendarzy, jak to niektórzy w naszym kraju myślą.

Usługi kominiarskie w XXI wieku – uwowocześnienie sprzętu

Do podstawowych czynności kominiarskich należy czyszczenie kominów, kanałów spalinowych i wentylacyjnych – oczywiście, zakres usług kominiarskich kilkadziesiąt lat temu był podobny, ale używany do tego sprzęt stał się bardziej nowoczesny – o ile można go w ogóle z dzisiejszym porównywać.

Podstawowe zadania kominiarza

Dziś coraz częściej kominiarz trudni się wykonywaniem przeglądów kominiarskich, inspekcji, ekspertyz, wydawanie zaleceń i pozwoleń. Zadaniem kominiarza jest sprawdzenie działania urządzeń wentylacyjno-grzewczych, a każdy rodzaj przeglądu przeprowadzany jest okresowo w celu ochrony mienia i życia. Warto więc pamiętać, aby zadbać o sprawny komin – od tego może zależeć życie i zdrowie.

Wbrew pozorom kominiarz nie tylko czyści i kontroluje komin pod kątem niezakłóconego przepływu, ale również przeprowadza szereg przeglądów i przeglądów, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań.

Inspekcje kominiarskie

Po przetestowaniu, oględzinach wszystkich urządzeń i ocenie stanu technicznego, wykwalifikowany kominiarz wystawi stosowny certyfikat, który warto zachować zgodnie z innymi dokumentami, bo gdy zwracamy się do ubezpieczyciela o odszkodowanie, jest to dla nas bardzo ważne. Teraz już wiesz, że usługi kominiarskie związane są nie tylko z promocją kominów, ale także ze zdrowiem i życiem Ciebie i Twojej rodziny, dlatego warto regularnie przeprowadzać przeglądy kominów.

Czyszczenie komina

Sprawna praca komina i instalacji wentylacyjnej w Twoim domu to gwarancja bezpieczeństwa Ciebie i całej rodziny. Jednak czyszczenie komina to zadanie eksperta. Dobry kominiarz sprawi, że Twój komin może osiągnąć pożądaną funkcję.

Usuwanie sadzy

Zimą, gdy temperatura spadnie poniżej zera, piece pracują ze zwiększoną mocą. Każdego sezonu spalamy dużo paliwa – węgiel, drewno czy najczystszy gaz. Wszystko to sprawia, że w naszym domu panuje przyjemna temperatura. Jednak wiele osób nie wie, że podczas spalania paliwa, które osadza się w kominie, powstaje duża ilość odpadów w postaci sadzy.

Przegląd kominiarski pod kątem nieprawidłowości

Niestety często myślisz, że jedynym odpadem jest wspomniany wyżej popiół, który od czasu do czasu usuwamy z pieca, aby zapewnić jego normalną pracę. Ważniejszy jest jednak osad w kominie. Nagromadzona sadza może uniemożliwić normalną pracę systemu kominowego, a spaliny nie będą w stanie skutecznie wydostać się z rury. Może to spowodować ich nagromadzenie się w kotłowni, a stamtąd przedostanie się do innych pomieszczeń w domu. W tym przypadku nie jest trudno znaleźć tragedię! Pamiętaj też, że kominy nowych domów również wymagają przeglądu i czyszczenia. Również nowy komin można szybko pokryć sadzą.

Kominiarz odchodzi do przeszłości?

Szybki rozwój architektury, budownictwa i technologii zdaje się sprawiać, że zawód kominiarza należy już do przeszłości, ale to tylko pozory, które nie mogą bezpośrednio odzwierciedlać rzeczywistości. Przemysł ma się dobrze i jest ważną częścią społeczeństwa, z czasem zmienia się tylko kominiarz. W przeszłości prace kominiarzy polegały głównie na sprawdzeniu drożności i czyszczeniu komina, dziś muszą wykonać więcej pracy. Ich zadaniem jest głównie sprawdzanie systemów i ich regularne sprawdzanie. Nadzorca kominiarski jest odpowiedzialny za badania techniczne przewodów kominowych: dymowych, wyciągowych i wentylacyjnych. Podczas oględzin eksperci wezmą pod uwagę drożność i przebieg przejścia oraz uszczelnienie przejścia, ale to nie wszystko. Kominiarz musi również sprawdzić sam komin, jego drożność i szczelność.

Brak systematycznych inspekcji kominiarskich może słono kosztować

Dlatego nie warto rezygnować z inspekcji kominiarskiej w celu oszczędzania. Zaleca się coroczne czyszczenie komina. W porównaniu z poniesionymi uszkodzeniami i stratami, koszt czyszczenia komina jest bardzo mały. Usługa czyszczenia komina zazwyczaj kosztuje 100-200 zł, a Ty masz pewność, że komin działa poprawnie i że ani Ty, ani Twoja rodzina nie jesteście w niebezpieczeństwie.