Nasz ogród po zimie, w czasie wiosennym wymaga konserwacji. Nie może ona ominąć również nawierzchni z kostki brukowej. Oczywiście jeśli zależy nam na nawierzchni trwałej na lata. W tym wpisie omówimy jak czyścić kostkę brukową po zimie.
Spis treści:
Konserwacja kostki brukowej po zimie
Na wiosnę zwykle wystarczy systematycznie zamiatać kostkę brukową. W ten sposób usuniemy nagromadzą sól i kurz przez zimę. Gorzej sprawa wygląda z bardziej inwazyjnymi plamami. Jak to mówią mądry polak po szkodzie. Trudne plamy do usunięcia pojawiają się głownie na tych kostkach brukowych, które nie były zabezpieczone specjalnym impregnatem. Jeśli dysponujmy tego rodzaju kostką, to warto zainwestować w specjalny preparat impregnujący.
Czyszczenie chemią
Gdy jest jednak za późno na impregnację trzeba zdecydować się na chemię. Poplamione miejsce posypujemy specjalnym środkiem. Pozostawiamy go na pewien czas aż wreszcie zareaguje. Gdy tak się stanie całość zmywamy wodą. Środek ten musi mieć wyraźne przeznaczenie dla kostek brukowych. Pod wpływem zbyt inwazyjnych środków kostka brukowa może zmienić swoją fakturę a nawet całą barwę, lepiej więc uważać z ich stosowaniem.
Zleć czyszczenie kostki brukowej: Profesjonalna firma sprzątająca ToMar Cleaning
Odśnieżanie kostki brukowej
Zima na właścicielach domów jednorodzinnych wymuszać rytuał odśnieżania. Bez tego wjazd na posesję nie byłby możliwy. W związku z tym, że coraz więcej polaków decyduje się na ułożeniu kostki brukowej wokół swoich posesji w trakcie odśnieżenia trzeba nieco uważać. Ze względu na specyfikę kostki brukowej łatwo o uszkodzenia podczas energicznego odśnieżania. Odradza się na przykład sypanie nawierzchni brukowej solą. W połączeniu z wapnem zawartym w bruku może ona reagować. W efekcie na kostce brukowej pojawiają się białe plamy, które zniknąć mogą dopiero po kilku latach.
Lód na kostce
Gdy na brukowej powierzchni zacznie gromadzić się lód, pod żadnym warunkiem nie można go skuwać ostrym narzędziem. W ten sposób można jedynie uszkodzić nawierzchnię z bruku. Najlepszą radą na odśnieżanie kostki brukowej jest systematyczność. Jeśli codziennie będziemy odsuwać pokrywę śnieżną to naszej kostce brukowej nie będą grozić zbyt poważne uszkodzenia. Dla bezpieczeństwa najlepiej kostkę brukową posypać piaskiem i czekać na pierwsze zwiastuny wiosny.
Co z białymi plamami na bruku
Najczęstszy problemem z jakim borykają się właściciele chodników z kostki brukowej to problemy związane z białym nalotem. Białe wypryski mogą pojawiać się na kostce brukowej zaraz po ułożeniu.
Wykwity wapienne
Białe plamy nie biorą się znikąd. Zwykle są to wykwity wapienne. Niestety nie jest łatwo ich uniknąć. W procesie prasowania mieszanki, z której powstają kostki brukowe zastosowanie wapnia jest konieczne. Od jakości zastosowanego surowca w mieszance zależy to czy wykwity pojawią się na każdej kostce brukowej. By wykwity mogły powstać potrzebna jest do tego wilgoć.
Jak widać okres zimy i jesieni jest czasem sprzyjającym powstawaniu białych plam na kostce brukowej. Według większości producentów te białe plamy powinny zniknąć po kilku miesiącach. Niektórzy producenci zastrzegają nawet, że białe plamy mogą zniknąć dopiero nawet po trzech latach. Całe szczęście nam jako klientom przysługuje prawo do reklamacji. Trzeba jednak wykazać, że białe plamy źle przekładają się na użytkowość całej nawierzchni, obniżają jej jakość.
Podsumowanie
Po kilku latach nawierzchnia nawet z najlepszej kostki brukowej może wymagać wymiany. Najlepszym czasem na sprawdzenie jakości nawierzchni z kostki brukowej jest zima. Na początku wystarczy ją zamieść. Wtedy jednak okaże się, że niektóre płytki posiadają plamy, często z oleju. W takim wypadku należy sięgnąć po chemię. Jeśli chemia na niewiele się zda będziemy musieli wymienić kostki. Czyszczenie kostki brukowej można też zlecić profesjonalistom dysponującym specjalistycznym sprzętem. W takim wypadku często okazuje się, że potrzebne jest uzupełnienie fug pomiędzy kostkami. Najlepszym zabezpieczeniem kostki brukowej powinien być impregnat. Jeśli stoimy dopiero przed koniecznością kupna kostki brukowej to wybierzmy wyłącznie ten materiał mający impregnat. Ochronią one kostkę między innymi przed wilgocią. Z czasem jednak nawet warstwa impregnatu może ulec ścieraniu. Z tego względu trzeba ją jeszcze raz położyć. Tyle właściwie wystarczy by odpowiednio zabezpieczyć kostkę brukową przed wszelkimi zabrudzeniami i zniszczeniami.