Odkurzacz centralny w domu – rzadko spotykane rozwiązanie w Polsce

Obecnie coraz większa część z nas jest alergikami. Źle znosimy obecność w powietrzu jakichkolwiek substancji pogarszających ten stan, a więc pyłków roślin, kurzu, roztoczy i innych alergenów. Co prawda istnieje wiele rodzajów odkurzaczy z filtrami wodnymi czy piorących, ale samo to nie rozwiązuje problemu. Dlaczego? Po każdorazowym odkurzaniu i tak musimy czyścić filtr odkurzacza, chcąc nie chcąc, stykając się z alergenami. Uniknąć tego możemy instalując system odkurzania centralnego.

Zalety

W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, odkurzacz centralny eliminuje w zupełności problem styczności z kurzem. Tuż po sprzątaniu, wszelkie zanieczyszczenia usuwane są na zewnątrz budynku. A to oznacza, że nasza przestrzeń mieszkalna jest czystsza i ma mniej alergenów niż po tradycyjnym sprzątaniu.

Nowe możliwości podczas sprzątania

Odkurzacz centralny, jak sama nazwa wskazuje, montowany jest centralnie, tzn posiada tzw serce, od którego poprowadzone są przewody ssące zakończone gniazdkami ssącymi. Najlepiej jeżeli na każdą kondygnację budynku przypada co najmniej jedno gniazdko ssące. Jedno gniazdko pozwoli nam sprzątnąć od 50 do 100m2 powierzchni. Wystarczy, że podłączymy przewód zakończony ssawką i już możemy się zabierać do dzieła. Niektóre odkurzacze centralne posiadają przełącznik, a inne włączają się automatycznie. Najważniejsze jest jednak to, że odkurzacz centralny działa nie tylko na powierzchniach wewnętrznych. Gniazdo ssące możemy umieścić także po stronie zewnętrznej na balkonie, tarasie albo w pomieszczeniu gospodarczym. Taki system umożliwi skuteczne sprzątnięcie powierzchni, które dotąd trzeba było zamiatać, albo myć ręcznie.

Kiedy zamontować odkurzacz centralny?

Najlepiej zaplanować montaż odkurzacza centralnego jeszcze przed budową domu. Wówczas nie trzeba będzie rozbijać tynków, aby poprowadzić przewody ssące. Jeżeli jednak budowa jest już ukończona, to nadal możemy zamontować odkurzacz centralny bez większych kłopotów w szybie wentylacyjnym. Trzeba tylko pamiętać o tym, że musi być wystarczająco szeroki, by nadal spełniał swoją podstawową funkcję.