Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Remont niekoniecznie musi kojarzyć się tylko z bałaganem, hałasem, narzekaniami sąsiadów i pracą, której nie widać końca.Jeśli planujesz remont, warto się do niego przygotować. Lepiej jest poświęcić dodatkowy czas przed rozpoczęciem prac, niż potem stracić go jeszcze więcej, z powodu niewidzianych sytuacji, a takich może być wiele. Jak krok po kroku przygotować się do remontu mieszkania?

Przygotowanie remontu mieszkania – dobry plan to podstawa

Jednym z najważniejszych etapów całego procesu renowacji jest etap przygotowania i planowania. Zanim zaczniesz wyburzać ściany i wyrywać kafelki, musisz mieć w głowie jasny obraz remontowanego mieszkania. Należy również pamiętać, że niektóre prace, jak np. usuwanie ścianek działowych, ingerują w konstrukcję budynku, a nawet mogą spowodować jego zawalenie. Dlatego muszą wcześniej skonsultować się z architektami, inżynierami budownictwa i personelem budowlanym. Pomoc projektanta wnętrz pomoże dobrać kolorystykę, dodatki, meble, sprzęt AGD oraz ich ergonomiczną i funkcjonalną aranżację, która również może być bezcenna.

Znalezienie odpowiedniej ekipy remontowo budowlanej

Profesjonalny zawód to postawa. Warto wybrać doświadczony zespół, który zapewni różnorodne usługi i w pełni wyremontuje mieszkanie. Jedną z podstawowych cech dobrego zespołu remontowego jest dotrzymywanie ustalonych terminów. Przed podpisaniem umowy prosimy o sprawdzenie jej reputacji w internecie lub wybór profesjonalistów na podstawie rekomendacji rodziny lub znajomych. Dobra firma remontowo – wykończeniowa udzieli Państwu ważnych porad, pomoże w zakupie niezbędnych materiałów, a co najważniejsze bardzo dokładnie wykona pracę.

Zgłoszenie prac do wspólnoty

Gdy już wiesz, jakie prace remontowe chcesz przeprowadzić, potwierdź z zespołem remontowym, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę lub skonsultuj się wcześniej z budowniczym lub spółdzielnią mieszkaniową. Ważne jest również wcześniejsze ostrzeganie sąsiadów o zbliżających się remontach. Czasami napisanie kilku słów na tablicy informacyjnej na klatce schodowej może zapobiec kłótniom i skargom sąsiadów oraz pomóc w utrzymaniu przyjaznych relacji.

Zabezpieczenie terenu

Kurz i brud w całym procesie renowacji są nieuniknione. Jeśli jednak odpowiednio zabezpieczysz pomieszczenie i usuniesz meble i sprzęty najbardziej podatne na plamy lub uszkodzenia, bez wątpienia możesz zaoszczędzić wiele godzin czasu na sprzątanie po remoncie. Warto również zastosować specjalną folię malarską i taśmę maskującą do zabezpieczenia okien, drzwi i podłóg. Warto również rozważyć zabezpieczenie drabin i dodatkowych poduszek, aby kurz nie wlewał się do mieszkania. Czytaj: Sprzątanie po remoncie lub budowie – czy warto zatrudnić firmę sprzątającą?

Podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie mieszkania czy domu to podstawa, dlatego warto poświęcić na nią chwilę, aby później cały proces przebiegał możliwie szybko i sprawnie.