Jak zrobić sufit podwieszany - poradnik krok po kroku

Jak zrobić sufit podwieszany – krok po kroku

W ostatnich latach stały się bardzo modne sufity podwieszane, postaram się jak najdokładniej opisać jakie materiały będą nam potrzebne do wykonania sufitu jak również opiszę od czego zacząć i jak zrobić sufit podwieszany.

Lista materiałów, które będą nam potrzebne:

 • Profil przyścienny, określany jako UD (długość zależna od pomieszczenia)
 • Profil główny, określany jako CD (długość zależna od pomieszczenia)
 • Wieszaki stałe, określane jako ES (należy dobrać długość wieszaka do rozmiaru opuszczenia sufitu, bądź też nierówności które musimy zniwelować).
 • Łącznik wzdłużny. (zastosowanie: do łączenia profili CD)
 • Kołki szybki montaż. (zalecam kołki 8×60)
 • Wkręty samowiercące 3,9×11 (pchełki). 
 • Wkręty do metalu samowierconce 3,5×25
 • Taśma łączeniowa do płyt k-g.
 • Klej do płyt k-g. lub szpachla do szpachlowania łączeń płyt k-g.
 • Gotowa masa szpachlowa, finisz.
 • Grunt farba.
 • Płyta kartonowo-gipsowa (w zależności od pomieszczenia; są 3 rodzaje płyt: zwykła biała, zielona wodoodporna i ognioodporna)
 • Siatka do przycierania.

Po zebraniu tych materiałów (oczywiście po uprzednim przeliczeniu) możemy zabrać się do pracy.

Na początek pomiary

Na początek zabieramy się za pomiary i będzie nam potrzebny szlak-sznur (sznurek który jest oprószony farbką sypką). Rysujemy kreski na ścianie przy suficie, od jednej ściany co 40 cm. a od drugiej ściany co 60 cm – te wymiary muszą się schodzić z wymiarami po przeciwnej stronie ściany.

Łączymy kreski na suficie

Szlak -sznurem łączymy kreski na suficie (naciągając sznurek od kreski do kreski i strzelamy w sufit), po czym wychodzi nam szachownica.

Montujemy wieszaki ES

W miejscach gdzie krzyżują się linie, montujemy wieszaki ES na kołki szybki montaż (patrz punkt 3 i 5).

W miejscach które znaczyliśmy 40 cm. będzie szedł profil główny, więc wieszaki ustawiamy tak by po obu stronach je później przykręcić za pomocą pchełek (patrz punkt 6) 

Bierzemy się za konstrukcje

A teraz bierzemy się za konstrukcje.

Wysokość opuszczenia, dobraliśmy wcześniej przed zakupem wieszaków, więc montujemy profil przyścienny UD do ściany (opisany w punkcie 1) na kołki szybki montaż, ustawiając go do długiej poziomnicy w około naszego sufitu.

Stelaż główny 

W kolejnym etapie pracy przechodzimy do stelaża głównego. (patrz punkt 2)

Docinamy profile

Profile docinamy na szerokość ściany, jeżeli są krótsze, to je sztukujemy za pomocą łączników.  (patrz punkt 4)

Ustawiamy profile

Profile tak przygotowane wkładamy w profil CD pomiędzy wieszaki, ale nie zaczynamy od pierwszego pola tylko na szerokość naszej długiej poziomnicy, będzie nam łatwiej, szybciej ustawiać kolejne profile.

Profil ustawiamy poziomnicą, ale na środkowej części profilu, po to by nam się nie zwieszał, Przykręcamy go pchełkami (opisane w punkcie 6) Wieszak ma otworki, one są większe od szerokości pchełek, dla tego zalecam 2 pchełki na stronę jedna w górnej części druga w dolnej części otworu, po czym zaginamy wystającą część profilu. Następnie robimy tak samo przy każdym wieszaku przy tym profilu. W dalszym etapie robimy tak samo, odsuwamy się o długość poziomnicy. 

Długa poziomica, duże ułatwienie

Dużym ułatwieniem jest jeżeli mamy łatę od ściany do ściany, a do dla tego że nie musimy mierzyć za każdym razem, właśni do tego doszliśmy.

Mianowicie dla tego że po tak przygotowanym stelażu wkładamy w pozostałe miejsca profile i trzymając łatę od profilu UD do naszego ustawionego profilu CD nie naciskając na nią by się nie gięła skręcamy kolejne wieszaki, od czasu do czasu sprawdzając po przekątnej czy łata przylega do profili.

Przykręcamy płyty k-g

Teraz kolejno możemy przykręcać płyty k-g. w dłuż profili. Używając do tego wkręty do płyty (patrz punkt 7) wkręty powinny być co około 15 cm. na każdej długości oraz przy ścianie. Przed przykręceniem płyty, trzeba jednak zaciąć płytę (zrobić fazę) na części gdzie będzie łączona i nie jest oryginalnie zakończona. Do tego w miejscach gdzie będzie owe łączenie a nie ma profilu, trzeba go wstawić na łączenie poprzeczne. 

Płyty zakładamy na mijankę, tak jak cegły.

Szpachlowanie

Po przykręceniu płyt przechodzimy do szpachlowania, wszystkie łączenia oraz przy ścianie. na pierwszy raz robimy klejem, bądź szpachlą na łączenia, na początek ubytki, wąską szpachelką , by później nie zrobiło się nam łukowate połączenie, trzeba to robić starannie, by się później na darmo nie napracować. 

Przyklejamy siatkę

Po wyschnięciu, przyklejamy siatkę (punkt 8) po czym ją szpachlujemy także starannie, żeby nie wychodziło połączenie łukowate. Ostatnim etapem jest wykończenie szpachlą finisz jeżeli zrobimy to wszystko bardzo starannie, nie ma konieczności szpachlowania łączeń jeszcze raz, bądź też szpachlowania całego sufitu.

Ostatnie szlify

Po wyschnięciu, przecieramy siatką szpachlowane miejsca, najlepiej przy bardzo dobrym oświetleniu (halogen) i tak przygotowany sufit gruntujemy farbą w gruncie. Po wyschnięciu gruntu, będzie bardzo dobrze widać jak wygląda nasz sufit, jeżeli będzie konieczność zrobienia zaprawek, to używamy do tego szpachli finisz. 

Zakładając że wszystko zrobiliśmy należycie. Mamy już gotowy sufit do malowania. 🙂