Malowanie ścian - poradnik krok po kroku

Malowanie ścian – poradnik krok po kroku

Często zastanawiamy się jak pomalować pokój lub inne pomieszczenie. Może nie chodzi mi tutaj o kolory jakie wybrać, ale jak zrobić to dobrze.

Ile kupić farby?

Więc pierwszym krokiem będą oględziny, co musimy zrobić, ile zakupić farby.

Więcej zakamarków = większe zużycie farby

Ilość farb, zależna jest od firmy której chcemy użyć, chłonności ścian, jak i samego pomieszczenia im więcej tzw. zakamarków, tym większe wyjdzie nam zużycie. Z reguły producenci farb, piszą jakie jest ich zużycie orientacyjne, u nie których wychodzi 8 litrów na metr kwadratowy a i są takie które mają zużycie na 16 metrów kwadratowych.

Sprawdzenie stanu starej farby

Musimy też określić jak trzyma się stara farba, czasem jest że widać że miejscami nam odchodzi od ściany, a czasem nie, ale to możemy sprawdzić za pomocą taśmy klejącej. W przypadkowych miejscach, naklejamy taśmę i odklejamy, bardzo dobrze jest jak taśma ma mocny klej. Dla czego tak robimy, jeżeli stara powłoka nie trzyma się dobrze, to podczas malowania, wałek będzie zrywał tą powłokę.

Zabezpieczenie pomieszczenia przed nadmiernym zabrudzeniem

Zabezpieczenie pomieszczenia oraz jeżeli jest możliwość to usuwamy wszystko z pomieszczenia. Bywa że takiej możliwości nie ma. Więc przykrywamy wszystkie elementy folią i zaklejamy taśmą, tak samo robimy z podłogą, jeżeli będą wymieniane listwy, to wcześniej je ściągamy, zaklejamy również okna jeżeli będzie więcej usuwania farby czy też szpachlowania.

Usunięcie niedoskonałości ze ścian

Gdy mamy wszystko zabezpieczone. Zabieramy się za ściany, jeżeli musimy usuwać odpadającą już farbę, to usuwamy ją szpachelką, gdy mamy pęknięcia, też sprawdzamy przy nich można usunąć nawet troszkę tynku, bywa że ktoś nie chce szpachlować ścian, bo nie umie, lub nie wygląda to aż tak źle to gruntujemy to grunt farbą, jeżeli ubytków jest dużo, to całość gruntujemy, zwykłym gruntem, może być to grunt głęboko penetrujący co bardzo wzmocni podłoże pod gips, czy malowanie.

Wyczyszczenie ścian i sufitu

Może być tak że musimy przemyć ściany i sufit bo są czarne i myjemy to wodą z mydłem.

Wypełnienie ubytków i zabezpieczenie siatką łączeniową

Wszystkie ubytki, masą szpachlową na pęknięcia dodatkowo dajemy siatkę łączeniową. Po czym po wyschnięciu przecieramy.

Listwy

Jeżeli osunęliśmy listwy, to je zakładamy, jeżeli mamy, miejscami szczeliny, to uzupełniamy je akrylem, tak samo robimy przy oknach i drzwiach.

Czas na gruntowanie

Całość gruntujemy grunt farbą, po wyschnięciu możemy nakładać farby nawierzchniowe na sufity najlepiej używać farb sufitowych, bo jest lepszy efekt naszego malowania. Oczywiście, na początku malujemy wszystkie narożniki a następnie, malujemy wałkiem.

Odcinanie kolorów

Odnośnie odcinania kolorów, jak ktoś jest dokładny, to może zrobić pędzelkiem ale lepszy efekt jest po naklejeniu taśmy na ścianę, i pomalowaniu pędzelkiem. Przy odcinaniu ściany przy suficie, taśmę naklejamy przy suficie, ale malujemy od spodu taśmy, to będzie przerwa między sufitem a ścianą, najlepiej jak jest to 5-4 cm. Ładniej wygląda, do tego, niweluje nam różnice w nierównościach wykonanych tynków.

Stłumienie ciemnych kolorów

Nie wspomniałem jeszcze o tym że przy malowaniu ciemnych kolorów by je zamalować, musimy je stłumić, żeby nie wychodziły przebarwienia, teoria zakłada że po grunt farbie, ściany już nabiorą białego koloru, ale to zależy też o chłonności ścian.

Opcjonalne przemalowanie

Jeżeli jeszcze będzie ciemny kolor przebijał, to należy jeszcze raz przemalować grunt farbą, bądź białą farbą.